Módní revoluce ve Freshlabels (BRNO) REPORT

Musíte mít na sobě každý den jiný outfit a skříně vám praskají ve švech? Zamysleli jste se někdy nad tím, kdo vaše oblečení ušil a za jakých podmínek? A kolik kusů oblečení vůbec člověk potřebuje? Pátek 24. 4. byl dnem boje za lidská práva v oděvních továrnách, Fashion Revolution Day. Jeho již druhý ročník se v Brně odehrál v MiniStoru Freshlabels v kavárně Šestá větev. Hnutí dobrovolníků  Fashion Revolution vzniklo v Londýně v reakci na pád výrobní budovy Rana Plaza v Bangladéši dne 24.4.2013, při kterém zahynulo přes tisíc lidí. Do druhého ročníku Fashion Revolution se zapojili lidé a organizace v 66 zemích světa. Fashion Revolution představuje koncept slow fashion a bojuje za transparentnost výroby. Nabízí alternativy a možnosti změny tohoto systému.

Program tohoto setkání začal focením InsideOut, tedy v oblečení naruby. Pomocí Instagramu jsme se značek ptali, kdo vyrobil naše oblečení (#WhoMadeMyClothes). Následovalo promítání dokumentu The Next Black o budoucnosti módního průmyslu. Prostřednictvím dokumentu jsme se mohli seznámit s novinkami ve vývoji látek. Poté jsme shlédli norskou reality show Sweatshop-The Deadly Fashion, která nám dala nahlédnout do skutečných životů dělníků pracujících pro velké módní řetězce. V pauzách mezi jednotlivými dokumenty jsme obdivovali zboží FRESHLABELS.CZ Pořídit si u nich můžete značky jako TOMS, KeepCup, JUJU Shoes a mnoho dalších udržitelných brandů. Svoji značku a celou výrobu froté triček nám představily holky z KOIVU, Eva Clarkson a Aneta Stančíková. Svůj pohled na situaci v módním průmyslu nám přednesl Rostislav Liška, který se zabývá anatomií značek. Z Paříže se pak s námi spojila přes Skype Kamila Boudová, ambasadorka projektu Fashion Revolution pro Českou republiku a Slovensko a ochotně zodpověděla všechny naše dotazy.

DSC_0426

Díky tomuto večeru vám můžeme poradit jak částečně z kolotoče zvaného fast fashion ven. První možností je každý nákup si opravdu rozmyslet. Než si koupím nějaký kus oblečení musím si položit otázku, jestli ho opravdu potřebuji. Druhou a podle mě nejlepší variantou je podporovat náš trh a domácí návrháře. Koupit si kvalitní oblečení, které bude skvělým základem šatníku a bude se dobře kombinovat. Pokud rádi nakupujete, vaší volbou mohou být různé secondhandy, bazárky a blešáky (zajímavé tipy TADY). A za třetí se snažte nad problematikou fast fashion přemýšlet a poukazovat na ni tak, aby si oděvní značky uvědomily náš nesouhlas a opravdu se snažily podmínky svých zaměstnanců v továrnách zlepšit. Podporujte akce, které pořádá Fashion Revolution. Je to běh na dlouhou trať, ale každý hlas může pomoci, za každým kouskem oblečení totiž stojí lidský život.

Markéta Slámová
Autor článku:

Má ráda nové a neotřelé nápady jak v módě, tak v designu. Je tak trochu "shopaholička", takže vás bude informovat o tom, kde dobře a kvalitně nakoupíte. Také vám bude přinášet reporty ze zajímavých akcí.

Co na článek říkáte?