Pěknésukně – přenášíme umění na sukně

Pěknésukně je projekt, jehož cílem je spojit lidi, pro které je kreativita a originalita důležitou součástí jejich sebevyjádření. Na jedné straně jsou umělci vytvářející originální designy, na druhé straně stojí zákazníci, kteří umějí ocenit originalitu a chtějí být vidět.

Pěknésukně.cz

První prorotypy díky designu od Annanemone

O projektu i o tom, jaké možnosti nabízí umělcům, jsme si popovídali s jeho spoluzakladatelkou Petrou Uríčkovou, která má na starosti tvorbu produktu a komunikaci s designéry.

1. Jak to vlastně celé začalo? Kdy a jak vznikl nápad na tenhle projekt?

Fuuu, no to byl v podstatě sled několika věcí, které se na sebe hromadili delší čas. Všechno se to ale nějak spojilo před pár měsíci, když jsme sa vrátili z výletu po metropolách Evropy. Uvědomila jsem si, že dnes je oblečení všude stejné. Je v podstatě jedno, jestli nakupuješ v Praze, Londýně nebo Singapuru. Pořád končíme v těch stejných obchodech. Kupujeme drahé věci, o kterých nic nevíme a máme pocit nějaké falešné jedinečnosti. Zamyslela jsem sa nad tím a zůstala jakási smutná.

2. Co jsou teda Pěknésukně? Čím jsou také vyjímečné?

Peknésukně se od těch, které si můžete běžně koupit v obchodě, odlišují hlavně originálními potisky, které v sobě ukrývají neskutečné příběhy. Jsou navrhované designéry a umělci z různých oblastí. Ti takto svoje díla dokážou přenést z galerií, počítačů, výkresů přímo mezi lidi. Látky jsou tištěné v omezeném množství, takže se jejich majitelka může pyšnit kouskem, který je opravdu jedinečný. Řada menších značek dělá sukně, které sice jsou originální, no již na první pohled nejsou kvalitní a vypadají levně. My jsme perfekcionisti. Záleží nám na kvalitě, a proto jsou navržené vzory tištěny na kvalitní přírodní materiály a hotové sukně vznikají pod rukama našich nejšikovnějších švadlen. Tím jsou vyjímečné.

Sukně jsou navrhovány designéry a umělci

3. Řekla jsi naše nejšikovnější švadleny. Takže sukně jsou vyráběné u nás?

Ano. Zpočátku jsme se báli, že nebudeme schopni produkovat sukně s rozumnou cenou bez toho, abychom je nemuseli vozit z Číny nebo Bangladéše. Šli bychom tak ale sami proti sobě. Vidíme v projektu potenciál i proto, že textilní průmysl má u nás velkou tradici. Jsou tu šikovní lidé, kteří jsou špičky v oboru. Pracují pro velké zahraniční firmy, ale doma o nich nikdo neví. I proto jsme byli mile překvapeni, když jsme zjistili, že doma dokážeme vyrobit produkt skvělé kvality a přitom udržet cenu, za kterou si oblečení běžně kupujeme v obchodech. Abych ale byla přesná, látky vyrábíme v Česku a hotový produkt šijeme na Slovensku, ale stále to je pro mně v podstatě doma.

Látky jsou vyráběny v Česku a sukně šitý na Slovensku

4. Co tě přijmělo k tomu, postavit celý projekt právě na sukních?

Sukně byly pro mně jasnou volbou hned na úplném začátku. Jsem jejich velký fanoušek, ale bohužel výběr v obchodech mě nijak neoslovuje.  Dalším problémem jsou velikosti a střihy, které ne vždy sedí tak jak by měli. Chtěla jsem nosit sukně, které mi skvěle padnou, vypadají skvěle, vyčnívají kvalitou zpracování, ale zároveň budou jiné. Takové, které na první pohled zaujmou na ulici, v metru, kdekoliv. Sukně, které v sobě ponesou příběh.

5. Jakou roli v tomto projektu hrají umělci?

Dovolím si říct, že naprosto klíčovou. Naše sukně jsou jedinečnými právě díky designům, které navrhují. Je skvělé, že každý se orientuje na úplně jiný styl a my jim v tomto nestavíme vůbec žádné mantinely. Samozřejmě, že je důležité zohlednit sezónnost, trendy a podobně, ale mnohem důležitější pro nás je, aby se umělci drželi svého stylu a filozofie.

6. Jaké výhody má pro umělce spolupráce s vámi?

Našim designérům poskytujeme jedinečný prostor, kde můžou prezentovat sebe i svou tvorbu. Jejich designy i práci prezentujeme na našich sociálních sítích, webu i blogu. Každá sukně je označena etiketou s jejich jménem, fotkou a kontaktem. Z každého prodaného produktu putuje automaticky určitá část i designérovi, který daný potisk navrhl. Usilovně pracujeme na tom, aby se náš projekt dostal i za hranice Česka a Slovenska a myslím, že to může být pro designéry zajímavý způsob jak se zviditelnit.

7. Jak probíhá tato spolupráce?

Při tvorbě designů jsou dveře otevřené všem umělcům. Stačí se registrovat. Svou práci mohou prostřednictvím nás prezentovat grafičtí či textilní designéři, malíři, výtvarníci, ilustrátoři, fotografové a další. Jejich práce je nekonečným zdrojem inspirace, tak proč ji nešířit co nejdále? Designér navrhne originální potisk. Po jeho schválení je design vytištěn a z hotových látek jsou následně ušity Pěknésukně.

6. Vypadá to skvěle. Jaké máte plány na nejbližší období?

V první řade pracujeme na webu. Stále běžíme v jakési beta verzi. Připravujeme nový vzhled, plný fareb a originálního designu. Současně testujeme nové střihy a vybíráme návrhy na první větší kolekce, ktoré bychom chtěli začít vyrábět již brzy.

7. Budu vám držet palce, ale není přecejen trochu pozdě na sukně?

Vůbec ne. Osobně si myslím, že sukně je skvělý a hodně variabilní kousek oblečení, který se dá nosit celoročně. Připravujeme i inspirace, jak je perfektně vynosit i na podzim nebo v zimě. Navíc tyto kolekce šijeme z hrubší a teplejší látky, takže se není třeba bát, že by bylo člověku zima. A když ještě uvidíte naše vánoční designy …  :)

Pokud jste kreativní duše a zaujal vás tento projekt, neváhejte a napište mail na artists@peknesukne.cz, případně si klikněte přímo na stránku Pěknésukně, kde se dozvíte více informací. Nebo pokud víte o někom, koho by projekt mohl zajímat, sdílejte článek kliknutím níže.

Dominika Vlčková
Autor článku:

Dominika má ráda umění, poznávání inspirativních lidí a psaní o všem co ji baví. Díky ní si tak můžeme přečíst rozhovory se zajímavými osobnostmi naší módní scény a také kvalitní reporty z akcí. Ve FW se kromě jiného stará i o editaci obsahu.

Co na článek říkáte?